Inwestycje w Ksawerowie i Tomaszowie, bieda w Piotrkowie

numer 2075 - 13.07.2018

Dwie dobre wiadomości dotarły ostatnio do mieszkańców regionu łódzkiego. W Ksawerowie powstanie fabryka pralek, w Tomaszowie Mazowieckim zaś kolejne projekty realizuje ekipa prezydenta Marcina Witko – tym razem jest to próbny odwiert geotermalny.

Niemiecki producent sprzętu AGD klasy premium Miele zbuduje w Ksawerowie koło Łodzi zakład produkujący pralki, w którym już na starcie znajdzie pracę 400 osób. Wartość nakładów oszacowano na 50 mln euro, po uruchomieniu produkcji zaś zatrudnienie powinno się zwiększyć do ponad 1500 osób, a to przełoży się na produkcję 250 tys. pralek rocznie. Stanie się tak już pod koniec przyszłego roku.

Nie byłoby fabryki Miele, gdyby nie wójt Ksawerowa Adam Topolski i wspierająca go rada gminy. Urząd z własnych środków wybudował drogę do terenu przeznaczonego pod zakład. Urzędnicy szacują, że po jego rozruchu roczne wpływy do gminnej kasy wzrosną o ponad 4 mln zł.

Tomaszów Mazowiecki pod rządami Prawa i Sprawiedliwości już dawno przestał przypominać zapomniane przez Boga i ludzi powiatowe miasteczko bez perspektyw. Prezydent Marcin Witko, choć z wykształcenia jest muzykiem, objawił swój talent menedżerski zaraz po wyborach samorządowych w 2014 r. Lista dokonań tomaszowskiej ekipy jest bardzo długa, a najważniejsze z nich to powstanie krytej Areny Lodowej, zakup ekologicznych autobusów, uruchomienie programu Mieszkanie+, inwestycje w infrastrukturę, poprawa estetyki miasta. Najnowszy projekt o wartości ponad 16 mln zł, na który pozyskano 100 proc. finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy wykonania próbnego odwiertu geotermalnego na terenie miastazawartość zablokowana

Autor: Mariusz Baryła


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->