Wiszące trumny

DOLINA ECHO \ Tajemnicze zwyczaje plemienia Igorot

numer 2087 - 27.07.2018Podróże

Trumnę robiono z jednego kawałka drewna. Czasem zbijano z desek. Czynił to zazwyczaj ten, który… miał się następnie w niej znaleźć.

Wiszą na skale, jedna obok drugiej, jednak w nieuporządkowanym układzie. Nie ma tu zachowanego żadnego rzędu czy dopasowywania. Po prostu – jak wysoko udało się daną trumnę podwiesić. Zwykle czynili to ci, którzy parę minut wcześniej ją nieśli. Mieli prawo być już mocno zmęczeni. Podciągali więc na linach na tyle, na ile się akurat dało. I tak ją zostawiali. Aby były bliżej nieba – wiszące trumny plemienia Igorot.

Mieszkają na filipińskiej wyspie Luzon podobno od ponad 2 tys. lat. Byli tu pierwsi, zatem ujarzmiali naturę po swojemu. Ale warunki wcale im nie ułatwiały pracy.

Znajdujemy się w okolicy niewielkiego miasteczka Sagada. Wystarczy wyjść kilka kroków poza ostatnie zabudowania, aby zobaczyć, jaki jest to teren. Wokoło wapienne skały, ostańce, góry, pod stopami cienka i miękka gleba.

– To powinno być gdzieś tutaj! – krzyczy towarzyszący mi w podróży Michał. – Tak przynajmniej wynika z mapy…

– No, dobrze. Ale na razie niczego tu nie widać – rozglądam się, lustrując uważnie okoliczne skały. Doszliśmy do łagodnego, pokrytego bujną trawą urwiska. Między zielonymi kępami prowadzi w dół laterytowa ścieżka. Zmieszczą się na niej tylko dwie stopy. Gdyby akurat szedł ktoś z przeciwka, trzeba by było zboczyć w trawiastą gęstwinę. Na razie jednak na to się nie zanosi. Jesteśmy tu kompletnie sami – echo naszych nawoływań odbija się od pobliskich ścian.

– Chyba mam to, czego szukamy, Stefan! – słyszę spod skarpy, którą właśnie schodzimy.

Michał dotarł do celu pierwszy. Jest dokładnie tak, jak opisywano to w przewodnikach. Kilkanaście drewnianych trumien wiszących na stromej, pionowej, wręcz nagiej skale. O co tu chodzi?

By to wyjaśnić, trzeba poszukać w historii wspomnianego ludu Igorot. Wieszanie trumien na skale to bowiem właśnie ich pomysłzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się