Banki przykręcają śrubę biznesowi

FINANSE \ KRYZYS POLSKIEJ GOSPODARKI

Numer 218 - 28.05.2012Gospodarka

Banki ograniczają kredyty dla przedsiębiorstw z branży budowlanej, paliwowej, stalowej i drzewnej. Nie ma żadnych istotnych czynników, które uzasadniałyby łagodzenie polityki kredytowej wobec tych sektorów – wynika z raportu NBP.

Dziesiątki podwykonawców zaangażowanych w budowę dróg może nie odzyskać pieniędzy od bankrutujących generalnych wykonawców. Rosną zatory płatnicze i spada rentowność nawet dużych firm.

Krucho będzie także w budownictwie mieszkaniowym, jeśli rząd i parlament nie podejmą działań zaradczych. – Nadszedł czas na takie decyzje, bo mamy kolejny słaby kwartał w sprzedaży mieszkań – uważa Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. W pierwszym kwartale br. spadła w stosunku do ub. r. zarówno liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych, jak i ich wartość.

Do zdecydowanych działań wzywa także branża stalowa, która też ma coraz większe kłopoty finansowe. Nieuczciwy handel stalą i niepłacenie podatku VAT to najważniejsze problemy tej branży, które narażają budżet na wielomiliardowe straty – uważa Polska Unia Dystrybutorów Stalizawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama