O krok od Kaliningradu

MOSKWA \ ROSJANIE ZADOWOLENI Z UMOWY O MAŁYM RUCHU GRANICZNYM

Numer 218 - 28.05.2012Świat

W piątek Duma Państwowa ratyfikowała polsko-rosyjską umowę o zasadach tzw. małego ruchu granicznego między obwodem kaliningradzkim a Polską. – Porozumienie w pełni wpisuje się w strategiczną linię FR, zmierzającą do zbudowania jednolitej przestrzeni gospodarczej i humanitarnej od Vancouver do Władywostoku – oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Aleksandr Gruszko.

Jeżeli umowę zatwierdzi wyższa izba rosyjskiego parlamentu (Rada Federacji) – a nic nie wskazuje na to, by miała być odmiennego zdania niż Duma – to już w połowie lipca mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego będą mogli bez wizy wielokrotnie przekraczać granicę z Polską i przebywać na terenie naszego państwa. Umowę regulującą tę kwestię rządy Polski i FR podpisały już 14 grudnia 2011 r. W Polsce porozumienie o małym ruchu granicznym z rosyjską enklawą przeszło już całą procedurę ratyfikacyjną. 16 marca Sejm uchwalił ustawę, w której wyraził zgodę na podpisanie umowy przez prezydenta, w połowie kwietnia pomysł ten poparł Senat. Ostatecznie 4 maja prezydent Bronisław Komorowski złożył podpis pod porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Kto będzie chciał przekroczyć granicę, musi mieć specjalne zezwolenie.

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ-etu: „Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego, będzie mogła przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 30 dni, licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu”.

Obwód kaliningradzki jest najdalej na zachód wysuniętym regionem Rosji, graniczy z Litwą i Polską. Szacuje się, że ta rosyjska enklawa w UE stanowi najbardziej zmilitaryzowany obszar FRzawartość zablokowana

Autor: Olga Doleśniak-Harczuk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama