fot. Simon Dawson/Reuters

Konserwatywny przewrót pałacowy

Wielka Brytania \ Coraz słabsza pozycja May

numer 2104 - 17.08.2018 Świat

Dziennikarze „Daily Mail” odkryli, że wysoko postawieni torysi chcą, aby były sekretarz ds. brexitu David Davis zastąpił na stanowisku premier Theresę May. Kluczowe ma się okazać poparcie Borisa Johnsona, byłego szefa brytyjskiej dyplomacji, który także nie zgadzał się z May co do linii ws. brexitu.

Davis i Johnson zrezygnowali ze stanowisk, po tym jak May przedstawiła swój plan wyjścia z Unii Europejskiej. Najpierw Davis, a wkrótce potem Johnson uznali, że premier poszła na zbyt daleko idący kompromis, którego nie mogą firmować swoimi nazwiskami. Teraz, jeśli informacje dziennika się potwierdzą, chcą doprowadzić do przewrotu pałacowego, w którym Davis zostałby nowym premierem bez konieczności przeprowadzenia wyborów.

Boris Johnson od początku twierdził, że Wielka Brytania powinna wyjść z UE z minimalną liczbą ustępstw. Plotkowano również, że sam ma ambicje na objęcie przywództwa nad partią. Źródła „Daily Mail” twierdzą, że w razie głosowania wygrałby bez problemu dzięki popularności wśród szeregowych działaczy. „Problem w tym, że z kluczowymi negocjacjami brexitowskimi zaplanowanymi na tę jesień nie możemy sobie pozwolić na pełne, trzymiesięczne wybory”zawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama