reklama


Wolontariusze nielegalnie w szpitalach

Numer 219 - 29.05.2012Polska

ZDROWIE Tylko do końca czerwca wolontariusze mogą oficjalnie i zgodnie z prawem pracować w szpitalach oraz hospicjach. Później będą mogli nieść pomoc jedynie nielegalnie. Powód? Rząd nie zdąży z nowelizacją przepisów.

1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa o działalności leczniczej przygotowana jeszcze przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Zawiera ona wiele zapisów, które praktycznie uniemożliwiają działalność wolontariatu w szpitalach i hospicjach. Stanowi m.in., że podmioty lecznicze działają jak przedsiębiorstwa. Tymczasem ustawa o wolontariacie nie pozwala wolontariuszom na działalność w instytucjach o takim charakterze.

Zarówno resort zdrowia, jak i Ministerstwo Pracy miały przygotować zmiany w przepisach, tak by wolontariusze nadal mogli pomagać chorym w szpitalach i hospicjach. Niestety wszystko wskazuje na to, że nic z tego nie wyjdzie. Co prawda sejmowa komisja zdrowia prowadzi prace nad projektami nowelizacji przepisów ustawy o działalności leczniczej, to jednak są one jeszcze w powijakach.

– Na ostatnim posiedzeniu komisja skierowała nasz projekt do dalszych prac w podkomisji – mówi poseł Bolesław Piecha (PiS). Trwają także prace nad propozycjami rządowymizawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama