reklama


Mówiąc krótko, wariat

LITERATURA \ Obywatel duński, pisarz niemiecki, Polak z wyboru

numer 2118 - 03.09.2018Kultura

Książka Krystyny Szayny-Dec „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej” przedstawia awanturniczy żywot Harro Harringa Kazimirowicza, poety, bojownika o wolność, Polaka z wyboru. Ujawnia też magnetyczną moc przyciągania polskości. Dopóki polska kultura będzie skłaniała obcych, by stawali się Polakami, dopóty Polska nie zginie, choćby stała na przeszkodzie potęgom tego świata.

Harro Harring był XIX-wiecznym celebrytą. Pisarzem, poetą, malarzem. Republikańskim demokratą, bojownikiem o wolność narodów. Urodził się w 1798 r. jako duński poddany. Posługiwał się językiem niemieckim, przybrał nazwisko Kazimirowicz z sympatii do Polaków powodowany solidarnością z ich walką narodowowyzwoleńczą. Chciał uchodzić za Polaka.

Najbardziej znanymi jego utworami literackimi są: trzyczęściowe wspomnienia z Polski pod rosyjską okupacją „Pamiętnik o Polsce pod rosyjskim panowaniem” i powieść „Polak”.

Trafił do Warszawy z nadzieją zrobienia kariery wojskowej w carskiej armii, był ułanem w gwardii przybocznej księcia Konstantego, ale zdezerterował, nie mogąc biernie się przyglądać bezprawiu i gwałtom dokonywanym na Polakach przez Rosjanzawartość zablokowana

Autor: Robert Tekieli


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama