Co należy wiedzieć o recepcie online?

Co należy wiedzieć o recepcie online?

Większość osób korzysta z leków na receptę. Czasami jest to zażywanie preparatów od czasu do czasu, a innym razem leczenie przewlekłe. Jeszcze przed cyfryzacją zdobycie recepty wcale nie było takie proste jak teraz. Co się zmieniło? Co powinniśmy wiedzieć o recepcie online? Sprawdźmy to.

Zdobycie recepty nigdy nie było takie proste

Działanie naszej państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Sporo osób narzeka przede wszystkim na długie terminy do specjalistów. Wprowadzenie cyfryzacji przynajmniej częściowo pomaga uzyskać szybciej pomoc, a w niektórych wypadkach nie trzeba nawet się ruszyć z domu, aby została nam wypisana recepta.

Obecnie papierowe recepty są zastępowane e-receptą. E-recepta to po prostu kod pin, który podaje się farmaceucie w celu wykupienia danego leku. Poza kodem pin należy podać także swój numer pesel. Czy e-recepta jest tym samym co recepta online? Jedno z drugim się wiąże, ale jest pewna różnica.

E-recepta zostaje wystawiona podczas wizyty stacjonarnej u lekarza. Pacjent, zamiast otrzymywać papierowy dokument, otrzymuje wspomniany wcześniej kod pin. E-recepta jest wprowadzana do systemu i jest od razu widoczna na naszym IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). Dzięki temu nie mamy obawy, że receptę zgubimy. Nawet gdy usuniemy sms-a z kodem dostępu do dokumentu, to w każdej chwili możemy się zalogować na swoje konto. Z kolei recepta online to także e-recepta, ale wystawiona przez Internet. Tego typu recepta może zostać wystawiona tylko i wyłącznie przez lekarza. Wygląda to w ten sposób, że możemy się umówić na wizytę telefoniczną, czy też wideo z lekarzem, od którego potrzebujemy pomocy. Jest to świetna sprawa, gdy potrzebujemy konsultacji, czy też po prostu nowej recepty na leki, które przyjmujemy stale. Szczególnie jest to usprawnienie dla osób niemobilnych, starszych, czy też mocno schorowanych.

Czy takie działanie jest legalne?

Wiele osób zastanawiało się, czy w ten sposób przepisane recepty online są w pełni legalne. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak najbardziej tak. Wiadomo, że lekarz bez stosownych badań nie może nam przepisać nowych leków, gdyż konieczna jest wizyta bezpośrednia w przychodni. Jednak, jeśli chodzi o powyżej wymienione sytuacje, to jak najbardziej jest to legalne.

Warto przekonać się do tego sposobu. Nie tylko kolejki do takich specjalistów są krótsze, ale także jest to wygodne rozwiązanie. Dzięki cyfryzacji pewne procesy zostały usprawnione, a zyskali na nich zarówno lekarze, pacjenci jak i farmaceuci. Jakby nie było, jest to świetne ułatwienie i właśnie w tym kierunku powinna pójść przemiana służby zdrowia.

Skoro obecnie możemy wszystko zrobić w sieci, to dlaczego mielibyśmy się przez Internet również nie leczyć, prawda? Wykorzystajmy maksymalnie wszelkie możliwości, a na pewno będziemy mieli wiele wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy, a nie na stanie w kolejkach w przychodni, w których można się zarazić wirusami, bakteriami, jak i innymi chorobami. Lepiej takiego zagrożenia unikać

Materiał Partnera