Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Barbórka z rosyjskim węglem w tle

Dodano: 04/12/2012 - Numer 378 - 04.12.2012
GÓRNICTWO \ W kopalniach zalegają góry węgla. Dzieje się tak, ponieważ wydobycie wzrosło, a sprzedaż spadła. To import, głównie z Rosji, wypiera polski węgiel z rynku. Sektor energetyczny, główny odbiorca, i gospodarstwa domowe wybierają tańszy surowiec z zagranicy. Dorota Skrobisz Spółki energetyczne, które są głównym odbiorcą węgla, domagają się coraz niższych cen. Również gospodarstwa domowe odwracają się od polskiego węgla, wybierając importowany surowiec, którego koszty wydobycia są 10-krotnie tańsze. Tymczasem rosną zwały przy kopalniach, bo wydobycie węgla energetycznego wzrosło o prawie 3 proc., a węgla koksowego o nieco ponad 4 proc. Zapasy węgla liczy się już na ok. 7 mln ton, bo sprzedaż spadła o ponad 10 proc. Niestety, polski węgiel jest coraz droższy. Średni koszt produkcji
     

34%
pozostało do przeczytania: 66%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze