Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Cyfrowy złoty na razie niepotrzebny

Dodano: 07/05/2021 - Numer 2920 - 07.05.2021

FINANSE \ Cyfrowy pieniądz emitowany przez bank centralny jest nieunikniony. Jeśli sami go nie wprowadzimy, będzie ryzyko, że w użyciu pojawi się u nas cyfrowe euro czy dolar – uważa Marek Dietl, prezes GPW. Narodowy Bank Polski przygląda się sprawie, ale na razie nie widzi przesłanek, aby wprowadzać e-złotego.

Zdaniem prezesa Dietla wszystko zmierza w stronę wprowadzenia pieniądza cyfrowego. Takie projekty prowadzą m.in. Chiny i Europejski Bank Centralny. – Gdy nie wprowadzimy cyfrowego złotego, to – chcąc nie chcąc – będziemy używać cyfrowego juana, dolara czy euro, bo będzie to wygodniejsze i płynniejsze – uważa. Przekonuje, że gdyby NBP wyemitował cyfrowego złotego, nie potrzebowalibyśmy pośrednictwa żadnych instytucji finansowych do zawierania

     

30%
pozostało do przeczytania: 70%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze