reklama


„Mój dom murem podzielony” – Kazik przewidział wynik wyborów!

#GumoweUcho Niecodzienna Lista Przebojów

numer 2165 - 27.10.2018

Wybory, wybory i... po wyborach. Jeśli ktoś do tej pory nie wiedział, jak wielu mamy w kraju politologów, socjologów, ekspertów ds. wizerunku i marketingu politycznego, ostatnich kilka dni stanowiło dobrą okazję do tego, by te zaległości nadrobić. Jedni nie kryli zaskoczenia, inni starali się mniej lub bardziej fachowo wyjaśnić, dlaczego sprawdziły się lub nie sprawdziły ich przedwyborcze przewidywania. Jedno jest pewne. Niezależnie od całego tego grona ekspertów wynik wyborów był znany od dawna... Wiedział o tym doskonale Kazik, który śpiewał o tym wraz z grupą Kult już w 1988 r.

Już pierwsze wyniki sondażowe exit poll jednoznacznie wskazały, że tendencja opisywana przez Kazika w utworze „Arahja” przez cały czas jest aktualna. Prezentowana tuż po zakończeniu ciszy wyborczej mapka z wizualizacją poparcia dla zwycięskich partii politycznych w poszczególnych województwach nie pozostawia złudzeń, że słowa o podzielonym murem domu już po raz kolejny okazały się prorocze. W zasadzie utwór ten mógłby wracać przy każdych wyborach, ponieważ Kazik z iście socjologicznym zacięciem, w niezwykle przejmujący sposób uchwycił stan ducha społeczeństwa.

 

„Mój dom murem podzielony

Podzielone murem schody

Po lewej stronie łazienka

Po prawej stronie kuchenka

Mój dom murem podzielony

Podzielone murem schody

Po lewej stronie łazienka

Po prawej...”

– obserwując wyniki wyborów samorządowych, trudno się z tym nie zgodzić.

 

No dobrze, tylko co z tego wynika? Sytuacja z piosenki prowadzi na przykład do tego, że w mediach tuż po wyborach zaczęły się pojawiać dość surrealistyczne nagłówki. Niektóre media sugerowały nawet, że obaj politycy – i Jarosław Kaczyński, i Grzegorz Schetyna... ogłosili wygraną w wyborach. Zatem czy tego chcemy, czy nie podział społeczeństwa, o którym śpiewa Kazik, nie traci na aktualnościzawartość zablokowana

Autor: Piotr Łuczuk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama