Nauka współdziałania wojsk sojuszniczych

NATO \ Manewry AN-18 po raz pierwszy na skalę regionalną

numer 2182 - 19.11.2018Obrona narodowa

W piątek zakończył się etap poligonowy największych ćwiczeń organizowanych w Polsce Anakonda 2018 (AN-18). W manewrach tych uczestniczyli żołnierze z 10 krajów Sojuszu, struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyło ok. 12500 żołnierzy, a prawie 5000 żołnierzy w Estonii, na Litwie i Łotwie oraz w akwenie Morza Bałtyckiego.

Anakonda 18 jest przedsięwzięciem integrującym wszystkie działania wynikające z postanowień warszawskiego szczytu NATO. Pozostając ćwiczeniem kierowanym narodowo, jest przeprowadzona jako ćwiczenie regionalne, sojusznicze. W porównaniu do AN-16, które charakteryzowały się masowością użycia sił, AN-18 ma charakter selektywny, gdzie ćwiczone są wybrane, lecz kluczowe dla powodzenia operacji sojuszniczej elementy systemów i zdolności operacyjno-taktyczne Sił Zzbrojnych RP.

Głównym celem AN-18 jest integracja narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej poprzedzonej działaniami przeciwhybrydowymi. – Dzięki Anakondzie 18 możliwe jest zaprezentowanie spójności sił sojuszniczych, gotowości do reagowania na zagrożenie oraz osiągnięcie efektu odstraszania – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Żmudne przygotowywanie do AN-18

Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” ppłk Piotr Walatek, w związku z oczekiwanym znacznym zaangażowaniem sojuszniczym i koalicyjnym w manewry ich przygotowanie oparto na doktrynie szkolenioweju NATO. Dowództwo Operacyjne RSZ przeprowadziło w ramach procesu przygotowania ćwiczeń cykl międzynarodowych konferencji i warsztatów. – W przedsięwzięciach uczestniczyli przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego RSZ, instytucji resortu obrony, układu pozamilitarnego oraz dowództw: Sojuszniczego Dowództwa Wojsk Lądowych (LANDCOM), Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR). Sformułowane wnioski i rekomendacje stanowiły podstawę procesu planowania ćwiczenia – mówi ppłk Walatek. W ramach rekonesansów w rejonach planowanych epizodów taktycznych dokonano szczegółowej koordynacji przedsięwzięć oraz uzgodnień z oddziałami zaangażowanymi w ich przygotowanie i przeprowadzenie. Ostatnim elementem procesu przygotowania części ćwiczenia z wojskami była przeprowadzona w październiku przez kierownika ćwiczenia synchronizacja jego przebiegu ze wszystkimi elementami ćwiczącymi.

Wieloetapowe manewry

Anakonda została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, którym były ćwiczenia studyjne (Table Top Exercise – TTX), przeprowadzono w dniach 17–19 października 2018 rzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się