Śmieci w piasku

​CURAÇAO \ PLAYA LAGUN

numer 2507 - 13.12.2019Podróże

Dobrze jest czasem pojechać gdzieś dalej. Gdzie biura podróży kuszą nas egzotycznymi ofertami. Dobrze także dlatego, aby przekonać się, że „karaibski”, niekoniecznie musi równać się „sielski i anielski”. I wcale nie zawsze jest ładniejszy od polskiego.

Mamy tu taką plażę. Nawet całkiem ładną… – padre Juan, jak nazywają ojca Jana tubylcy, rozsiada się na drewnianej ławce w swoim klasztornym ogrodzie. Słowo „klasztornym” może być w tej sytuacji nieco mylące. Klasztor michality to bardzo skromny domek z mocno zaniedbanym ogrodem. Ksiądz Jan jest tutaj zupełnie sam. Nie wydaje się jednak zanadto zmartwiony tym faktem. – Daję sobie radę. Objeżdżam okoliczne parafie, bo niektórzy proboszczowie są już wiekowymi staruszkami. Często potrzebują zastępstwa.

– Czyli czasu dla siebie ksiądz za bardzo nie ma? – zgaduję.

– No, jakżeż nie mam? – uśmiecha się padre Juan. – A teraz to niby co? Siedzimy i rozmawiamy. Czas wolny!

– Rozumiem więc, że bywa ksiądz na pobliskiej plaży, o której wspomniał chwilę temu?

– A… – ojciec spuszcza głowę jakby w delikatnym zawstydzeniu. – Nie, nie, nie… Na plażę nie chadzam.

– Mieszka ojciec na rajskiej wyspie, o której marzy tylu Polaków, a nie spaceruje ksiądz na Playa Lagun?! – pytam, niedowierzając.

– A jakoś tak… Jak coś się ma na wyciągnięcie ręki, często się z tego nie korzysta.

Zabawne. Ze skromnego domku na północnym zachodzie wyspy Curaçao do najsłynniejszej plaży na wyspie jest w linii prostej nie dalej niż 9 km. Dla każdego turysty przybywającego z zimnych, jesiennych krajów na karaibską wyspę – znaną przede wszystkim ze słynnego likieru o charakterystycznym niebieskim kolorze – taka wizja byłaby nie do przecenienia. Nie inaczej jest i ze mną. Jedziemy więc na plażę!

48 metrów. Dokładnie taka jest szerokość Playa Lagun. Spod żółtego piasku co rusz gdzieniegdzie wystają śmiecie. Pozostałości po kanapkach czy wystająca szyjka pustej butelkizawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się