​Znajdź swoją trasę

numer 2699 - 01.08.2020

Pandemia pokrzyżowała wakacyjne plany niejednemu Dolnoślązakowi. W tym roku częściej niż zwykle zamiast zagranicznych podróży wybieramy spędzenie urlopu w kraju. Jest to zatem wspaniała okazja do tego, aby zaplanować letni wypoczynek w województwie, w którym mieszkamy.

Dobrym sposobem na poznanie dolnośląskich uroków są przejażdżki rowerowe po trasach, których w naszym regionie nie brakuje. Jazda rowerem przynosi wiele korzyści, o których dla „Dodatku Dolnośląskiego” mówił Andrzej Kofluk, przewodnik, który na rowerze przemierzył wiele tysięcy kilometrów. – To jest zaleta, że można wjechać tam, gdzie się nie wjedzie samochodem. Też jest w miarę szybko i można pokonywać spore odległości. Jeśli się jeździ spokojnie, to można dużo rzeczy zobaczyć. Jeździ się cicho, więc w lesie nie płoszy się zwierząt. Piękne widoki to jest coś, czego nie zaobserwuje się, jadąc samochodem – podkreślał Kofluk.

„Znajdź swoją trasę” to hasło zachęcające do odwiedzenia malowniczych ścieżek i tras rowerowych na terenie Dolnego Śląska. A jest w czym wybierać – nasz region uchodzi za najlepszy w kraju do jazdy rowerem. Jedną z propozycji – dobrą dla tych, którzy nie chcą podróżować daleko od Wrocławia – jest udanie się na wycieczkę do gminy Siechnice położonej na południowy wschód od Wrocławia. Można tam przemierzyć kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych. Dla tych, którzy lubią poruszać się po krętych i wyboistych leśnych dróżkach, interesującą trasę mogą stanowić siechnicko-kotowickie lasy. Podczas ich przemierzania warto zatrzymać się na chwilę i wejść na 40-metrową wieżę widokową w Kotowicach, która leży nad brzegiem Odry. Rozciąga się z niej piękny widok. Można także przystanąć, aby podziwiać trzy powstałe w starorzeczach Odry i Oławy jeziora Czarna Łacha, Panieńskie i Dziewicze. W okolicy nie brakuje zabytków, są tu m.in. kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIII wieku czy średniowieczne krzyże pokutne w Siechnicach i Groblicach.

Dla tych, którzy chcą się wybrać nieco dalej od stolicy Dolnego Śląska, dobrą propozycją są trasy rozsiane po ziemi kłodzkiej. W samym Masywie Śnieżnika jest 147 tras rekreacyjnych, które różnią się pod względem poziomu trudności. Ogromną atrakcją dla rowerzystów jest także Droga Stu Zakrętówzawartość zablokowana

Autor: Magdalena Wolniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama