Sąd bezkarnie dyskryminuje dziennikarkę

Numer 490 - 18.04.2013Polska

PROCES ŁAMANIE WOLNOŚCI SŁOWA

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał klauzulę wykonalności wyroku w sprawie przeciwko dziennikarce Dorocie Kani, mimo że wyrok nie jest prawomocny. Decyzję sądu ostro skrytykowały organizacje zrzeszające media i prawników. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że raport Departamentu Stanu USA wymienia nazwisko dziennikarki jako przykład łamania przez Polskę wolności słowa.
Maciej Marosz
Klauzula wykonalności wyroku dotyczy sprawy cywilnej wytoczonej Kani przez Aleksandrę Dochnal, żonę lobbysty Marka Dochnala. Poczuła się ona urażona telewizyjną wypowiedzią dziennikarki na swój temat. Skierowała do sądu pozew cywilny oraz prywatny akt oskarżenia (sprawa karna nadal jest w toku).
W sprawie pojawiły się nowe, nieznane wcześniej dowody – mówi nam Dorota Kania.
Choć sprawa cywilna zakończyła się w 2010 r. nieprawomocnym wyrokiem i trwa postępowanie międzyinstancyjne, to w marcu br. podczas posiedzenia niejawnego przewodnicząca składu sędziowskiego Joanna Korzeń wydała postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wykonania wyroku. Dorota Kania musi zapłacić grzywnę, ponieść koszty adwokackie oraz opublikować w prasie przeproszenie Aleksandry Dochnal. W związku z tą skandaliczną decyzją sądu Dorota Kania złożyła skargę do prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie oraz zażalenie na wydane postanowienie.
Postępowanie sądu ostro krytykują organizacje zrzeszające media i prawników. – Niestety w Polsce trzeba bronić dziennikarzy nie tylko wobec nadwrażliwych polityków i osób publicznych, które nie chcą, by patrzono im na ręce, ale i przed sądami – podsumowuje Teresa Bochwic z zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
– W Polsce coraz częściej zapadają wyroki ograniczające wolność słowa i swobodę dziennikarską – mówi adwokat Artur Wdowczyk, uczestniczący w sprawach wytaczanych dziennikarzomzawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->