reklama


Trzymajmy się za kieszenie

Numer 702 - 02.01.2014Gospodarka

FINANSE KOLEJNE PODWYŻKI PODATKÓW I CEN

W roku 2014 czekają nas kolejne podwyżki podatków i cen. Zdrożeją opłaty za gaz i wodę. W górę pójdą ceny nabiału i pieczywa. Wzrosną też niektóre podatki i składki na ZUS. Już od stycznia wyższa jest akcyza na tytoń i wyroby spirytusowe, podatkiem objęte zostały także spółki komandytowo-akcyjne. Rząd zapowiada również, że opodatkowane zostaną umowy śmieciowe.
Marek Michałowski
Donald Tusk nie jest liberałem, który obniża podatki, ale socjalistą. W ostatnich latach rząd podniósł VAT i składkę rentową, zamroził też progi PIT. Od stycznia 2014 r. zwiększył podatek akcyzowy na wyroby spirytusowe o 5 proc. i na tytoń o 15 proc., a na dochody spółek komandytowo-akcyjnych nałożył podatek w wysokości 19 proc. W nowym roku drożej będzie nas kosztowało także utrzymanie mieszkania. Cena gazu wzrośnie o 1,5 proc., co w skali roku oznaczać będzie zwyżkę wydatków o blisko 200 zł. Opłaty za wodę zwiększą się średnio o 5 proc., a w niektórych miastach nawet o 100 zł rocznie. Jeszcze większe, bo sięgające pół tysiąca złotych w skali roku, mogą być podwyżki czynszów.
Nie tak dawno premier zapowiedział likwidację umów śmieciowych, co będzie oznaczało konieczność płacenia składek i podatków od pracy wykonywanej na podstawie wszelkich form zatrudnienia. Nowymi kosztami pracodawcy obciążą zatrudnionych albo uciekną w szarą strefęzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama