reklama


Tusk utopi 43 mld zł unijnej kasy

Numer 706 - 08.01.2014Gospodarka

UNIJNE DOTACJE RZĄD PRZEDSTAWIŁ PLAN MODERNIZACJI KRAJU

Ponad 4,6 mln zł stracił skarb państwa na machinacjach związanych m.in. z budowami autostrad A1 i A2. To kolejny wypadek marnowania publicznych pieniędzy. Rząd chwalił się wczoraj, jak wykorzysta w latach 2014–2020 unijne fundusze, nie wspomniał jednak, że z jego winy stracimy ponad 40 mld zł przyznanych nam przez Brukselę kilka lat temu.
Marek Michałowski
Przedstawiony wczoraj plan, jak rząd za unijne fundusze zamierza modernizować kraj, wygląda pięknie, ale mało wiarygodnie. O tym, jak w III RP jest naprawdę z wykorzystywaniem pieniędzy UE, świadczy choćby to, że części realizowanych w ostatnich latach inwestycji nie uda się zakończyć i rozliczyć do końca 2015 r., przez co grozi nam utrata 43 mld zł dotacji.
Najświeższy przykład niegospodarności to ujawnione przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku oszustwa podatkowe, które miały miejsce m.in. na finansowanych ze środków UE budowach autostrad A1 i A2, drogi S3, obwodnic, wiaduktów, estakad, a także gdańskiego stadionu PGE Arena. Do przestępstw dochodziło od sierpnia 2006 r. do lutego 2010 r., a prokuratorzy oszacowali, że skarb państwa stracił na tych machinacjach ponad 4,6 mln zł.
To tylko kropla w morzu przekrętów i skandali, których świadkami byliśmy w minionych latach przy okazji wydawania unijnych środkówzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama