reklama


Polskie łupki nie dla Włochów

Numer 712 - 15.01.2014Gospodarka

POLSKIE ŁUPKI KOLEJNY KONCERN REZYGNUJE Z POSZUKIWAŃ

Włoski koncern ENI to kolejny petrochemiczny gigant, który rezygnuje z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Włochom wygasają koncesje, ale ich nie przedłużą. Głównym powodem rezygnacji – oprócz złych wyników poszukiwań – są trwające już trzy lata prace rządu nad przepisami łupkowymi i związana z tym niepewność inwestycyjna.
Marek Michałowski
ENI oficjalnie nie komentuje sprawy, ale informacje o wycofaniu włoskiego koncernu z Polski potwierdziło kilka osób z branży. Włosi mieli trzy koncesje – Elbląg, Młynary i Malbork – ale nie starają się o ich przedłużenie. Wprawdzie pracujący w Polsce menedżerowie ENI próbują przekonać kierownictwo firmy do pozostania w Polsce, jednak w mediolańskiej centrali decyzja już zapadła. Po północnoamerykańskich firmach Exxon-Mobile, Talisman Energy i Marathon Oil to kolejny petrochemiczny gigant, który zrażony fatalną atmosferą wokół polskich łupków postanowił nie inwestować dłużej w poszukiwania.
Informacja o rezygnacji Włochów z biznesowego zaangażowania w Polsce zbiegła się z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która alarmuje, że inwestycje związane z poszukiwaniem gazu z łupków w wysokim stopniu zagrożone są korupcjązawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama