reklama


Wrócą domiary podatkowe

Numer 713 - 16.01.2014Gospodarka

PODATKI NIEBEZPIECZNE PRZEPISY PRZECIWKO PRZEDSIĘBIORCOM

Minister finansów Mateusz Szczurek chce przyznać urzędom skarbowym prawo decydowania, kto unika płacenia podatków, i wymierzania za to kar. To pomysł rodem z PRL u, w którym komuniści wykańczali „prywaciarzy” podatkowymi domiarami. III RP też ma swoje ofiary – firmy Optimus, Krakowskie Zakłady Mięsne czy JTT – doprowadzone do bankructwa przez samowolę fiskusa.
Marek Michałowski
Rozdmuchana w ostatnich dniach „afera” LPP, właściciela znanych marek odzieżowych, m.in. Reserved czy Cropp, mogła być akcją przygotowującą grunt pod zmiany szykowane przez resort finansów. Firmę, która zgodnie z przepisami przeniosła prawo do własnych znaków firmowych na swoje zagraniczne spółki, oskarżono o unikanie płacenia podatków w kraju. Zgodnie z propozycją resortu finansów urzędnik skarbowy mógłby za takie działanie nałożyć na przedsiębiorcę wysoką karę finansową.
To pomysł niezgodny z obowiązującym prawem. Relacje między podatnikiem a poborcą podatkowym nie mogą polegać na dowolności interpretacji prawa przez urzędnika skarbowego – uważa Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Jego zdaniem organa podatkowe, uznając jakąś czynność prawną za nieważną, ingerowałyby w kompetencje sądówzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama