Cud w Okopach Św. Trójcy

PODOLE \ REKONSEKRACJA KOŚCIOŁA W KAMIEŃCU PODOLSKIM

Numer 847 - 26.06.2014Pełnym głosem

W trakcie poświęcenia kościoła w Okopach Św. Trójcy koło Kamieńca Podolskiego, która odbyła się w sobotę 14 czerwca, biskup kamieniecki nazwał cudem podniesienie z ruin i przywrócenie do dawnej świetności tej historycznej świątyni. Podobnie określił to wydarzenie – przemawiając następnego dnia w katedrze kamienieckiej – ambasador Polski na Ukrainie.
„Kto ma klucz, ten ma władzę” powiedział żartobliwie do zgromadzonych przed świątynią paruset wiernych ordynariusz diecezji kamienieckiej, bp Leon Dubrawski, po czym symbolicznie otworzył drzwi kościoła kluczem przechowywanym przez jedną z najstarszych miejscowych kobiet. W uroczystej mszy świętej uczestniczyło wielu mieszkańców tej ukraińskiej już obecnie wioski, co tylko zwiększało niezwykłość wskrzeszenia kościoła zbudowanego w 1693 r., spalonego przez wojska rosyjskie w 1769 r., odbudowanego w 1903 r. przez Mieczysława Dunina-Borkowskiego i powtórnie spalonego przez UPA w 1945 r.
Klucz do świątyni przechowywała 89-letnia Jewgienia Sotnik. Wspomniała w rozmowie z „GPC”: – Przed wojną wieś była mieszana: wokół kościoła żyli prawie sami Polacy, a w drugim końcu wioski Ukraińcy skupieni wokół cerkwi. Pośrodku mieszkali Żydzi. Gdy w 1939 r. wtargnęli tu Sowieci, to Polaków wybili lub wywieźli, a w kościele trzymali pszenicę.
Pani Jewgienia przyznaje, że w istocie pochodziła z rodziny prawosławnej, ale mieszkała wśród Polaków i do cerkwi miała daleko, więc chodziła do kościoła.
Rekonsekracja
Bp Leon Dubrawski odprawił mszę dziękczynną w koncelebrze z kilkunastoma kapłanami. Był wśród nich
m.in. bp pomocniczy ze Lwowa Leon Mały, który w kazaniu o Trójcy Świętej wspomniał też swojego prapradziada, konfederata barskiego, poległego prawdopodobnie w tymże kościółku. Był też pochodzący z Wołynia przeor kamienieckiego klasztoru paulinów – o. Alojzy Kossobudzki, który dzięki m.in. skromnej, ale stałej pomocy finansowej polskiego Ministerstwa Kultury heroicznie odnawia barbarzyńsko zniszczony dawny kościół Dominikanów w Kamieńcu Podolskim, a zarazem będzie duszpastersko obsługiwał odbudowany kościółek w Okopach.
W uroczystości uczestniczyło wielu Rodaków z Kamieńca Podolskiego i z kraju. Polskę reprezentował senator RP Stanisław Gogacz z parlamentarnej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą oraz konsul generalny RP z Winnicy Krzysztof Świderek. Z Tarnowa przyjechało kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Przyjaciół Podola. Mszę uświetniła młodzieżowa parafialna orkiestra dęta Ad Astra z Łodzi-Andrzejowa oraz kameralny zespół smyczkowy i chór kościelny z kamienieckiej parafii katedralnej. Uroczystość uwiecznił swoją kamerą dokumentalista z Krakowa Maciej Wojciechowski.
Msza zakończyła się odśpiewaniem „Sto lat” na cześć inicjatora odbudowy kościoła – ks. Romana Twaroga, proboszcza parafii katedralnej w Kamieńcu. Jak powiedział „GPC”: – W sercach ludzi pozostała jeszcze wiara i dzięki tym, w których ona jakoś tam się tliła, rozgorzał ogień i razem mogliśmy to zrobić. Inaczej nie udałoby się, bo nie mieliśmy pieniędzy na wynajęcie firmy budowlanej. Pan Bóg zawsze posyłał ludzi, gdy byli potrzebni.
Jedną z „posłanych przez Pana Boga” osób był Bolesław Jakubczyk z Kamieńca Podolskiegozawartość zablokowana

Autor: Jacek Borzęcki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się