Szkoci umocnili brytyjskiego funta

Numer 920 - 20.09.2014Gospodarka


RYNKI FINANSOWE W piątek kurs funta szterlinga w stosunku do euro był najwyższy od dwóch lat. Funt umacniał się też wobec dolara. Odnotowano również wzrosty na giełdach. To reakcja na wyniki referendum, w którym Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem ich kraju w ramach Wielkiej Brytanii.

Zjednoczone Królestwo zostało uratowane – napisał „Financial Times” po tym, gdy okazało się, że 55,3 proc. Szkotów zagłosowało przeciwko wyjściu ich kraju z państwowych struktur Wielkiej Brytanii. „Zapobieżono rozłamowi i wszystkim zagrożeniom, które pociągnąłby za sobą” – z ulgą odnotowała prestiżowa gazeta. – Ten wynik usunie niepewność w kilku bardzo ważnych kwestiach – powiedział Alan Ruskin z Deutsche Banku. Według ekspertów wyjaśniła się przede wszystkim kwestia waluty.
Na wyniki referendum pozytywnie zareagował brytyjski funt, który w pierwszej dekadzie września silnie tracił na wartości, gdy w sondażach rośli w siłę zwolennicy niepodległości. Teraz zdecydowanie odrabia straty. Już po głosowaniu jego kurs w stosunku do euro był najwyższy od dwóch lat. Funt szterling umacniał się też wobec dolara i innych walut. W stosunku do złotego wzrósł do poziomu nieobserwowanego od lipca 2012 r.
Wzrostami zareagowała w piątek także londyńska giełda, choć cytowani przez „Guardiana” analitycy twierdzą, że spodziewali się lepszej reakcji inwestorów na zwycięstwo zwolenników pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwiezawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama