Podatki nie przedawniają się nigdy

Numer 986 - 09.12.2014Gospodarka


FISKUS Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu wydłużenia z 5 do 10 lat terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Okazuje się jednak, że zobowiązania podatkowe w Polsce nie przedawniają się nigdy. Urzędy skarbowe, wykorzystując luki prawne, prowadzą sprawy nawet sprzed kilkunastu lat.
Ministerstwo Finansów wycofało się z kontrowersyjnego planu wydłużenia z 5 do 10 lat okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Resort twierdził, że zmiana przepisów była potrzebna, ponieważ podatnicy utrudniają urzędom skarbowym kontrole. Pomysłu jednak nie zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów. Krytycznie wypowiedziały się na ten temat także Rządowe Centrum Legislacji i Rada Legislacyjna przy premierze.
Odrzucony projekt przewidywał, że podatnicy musieliby przechowywać dokumenty potwierdzające ich dochody przez 10 lat, by w razie potrzeby przedstawić je fiskusowi. W wypadku braku odpowiedniej dokumentacji groziłby karny podatek w wysokości 75 proc. od zakwestionowanych dochodów. Eksperci analizujący sprawę podkreślali m.in., że wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych może łamać konstytucjęzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama