Koniec „Przyjaźni”, będzie wojna

ROPA \ ROSNIEFT PRZEJMIE RAFINERIĘ W SCHWEDT I ZALEJE POLSKĘ TANIM PALIWEM

Numer 992 - 16.12.2014GospodarkaPrzejęcie przez Rosnieft kontroli nad niemiecką rafinerią w Schwedt pozwoli zalać Polskę tanim paliwem. Aby wypchnąć z rynku nasze rafinerie, Rosjanie dostarczą do Schwedt tanią ropę przez terminal w Rostocku, ograniczając jednocześnie dostawy rurociągiem „Przyjaźń”. To byłby cios w Orlen i Lotos, bo ich linie technologiczne są przystosowane do przerabiania rosyjskiej ropy Ural.

Wiadomość, że Rosnieft porozumiał się z koncernem Total w sprawie kupna francuskich udziałów w rafinerii Schwedt, znajdującej się przy granicy z Polską w pobliżu Szczecina, budzi coraz większe zaniepokojenie. Transakcja oznacza, że rosyjski koncern będzie kontrolował 55 proc. akcji niemieckiej firmy. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie będą chcieli rozbudować rurociąg łączący Schwedt z terminalem w Rostocku i tą drogą będą dostarczali do rafinerii własny surowiec po cenach zdecydowanie niższych od tych, które dziś płacą Rosjanom płocki Orlen i gdański Lotos.
Dzięki takiemu rozwiązaniu rafineria w Schwedt nie musiałaby korzystać z ropy tłoczonej rurociągiem „Przyjaźń”. To z kolei pozwoliłoby ograniczyć tranzyt ropy przez Polskę, za co otrzymujemy co roku od Rosjan kilkaset milionów złotych. O tym, że taki scenariusz jest możliwy, świadczą rozmowy Rosjan z Czechami, którym zaproponowali przedłużenie ich rurociągów do innej niemieckiej rafinerii Leuna, zaopatrywanej obecnie za pośrednictwem „Przyjaźni”zawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama