Część kopalń i tak zlikwidują

GÓRNICTWO \ RZĄD, ZAWIERAJĄC UGODĘ ZE ZWIĄZKOWCAMI, KUPIŁ SOBIE CZAS

Numer 1017 - 19.01.2015Gospodarka

Kopalnie do restrukturyzacji, nowe rozwiązania w sprawie osłon, urlopów i odpraw – to najważniejsze punkty zawartego w sobotę porozumienia rządu ze związkowcami. – Mimo ugody część kopalń i tak zostanie zlikwidowana – przekonują komentatorzy. W czasie kiedy podpisywano porozumienie, policja spacyfikowała górniczą manifestację w Zabrzu.
W sobotę po południu w obecności premier Ewy Kopacz porozumienie podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Uzgodniono, że kopalnie Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek-Centrum zostaną rozdzielone na dwa odrębne zakłady. Makoszowy i Centrum, wspólnie z kopalniami Piekary i Brzeszcze trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a potem przejmą je inwestorzy. Socjalna część porozumienia przewiduje roczną odprawę dla administracji kopalni, zamiast planowanej poprzednio 36-miesięcznej, z kolei dla najciężej pracujących górników pakiet osłon socjalnych pozostanie bez zmian.
Oprotestowany przez związkowców rządowy plan zakładał sprzedaż powołanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii Węglowej. Z pozostałych jedną – kopalnię Piekary – miał kupić Węglokoks, a kolejne cztery – Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum, Pokój i Brzeszcze – miały być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu wygaszenia ich działalności. Wiele jednak wskazuje, że inaczej skonstruowany pakiet zakładów, które mają trafić do restrukturyzacji, nie uchroni ich przed zamknięciemzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama