Mafia węglowa wciąż istnieje?

Numer 1018 - 20.01.2015Gospodarka


GÓRNICTWO Rząd udowodnił, że nie potrafi zarządzać górnictwem – mówią eksperci. – To działania rządu doprowadziły do protestów – dodają związkowcy. – Mafia węglowa w Polsce istniała, istnieje i jeśli nic się nie zmieni, będzie istniała dalej. To przede wszystkim wina Donalda Tuska i jego rządu – uważa były szef ABW.

Kopalnie mają złego właściciela – uważa Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha. Jego zdaniem rząd udowodnił, że na górnictwie się nie zna i nie potrafi nim zarządzać, nie potrafi też dobrać menedżerów, którzy efektywnie by tą branżą zarządzali. – Kopalnie, które rządowi eksperci spisali na straty, w prywatnych rękach całkiem nieźle prosperują – dodaje, podając przykład uznanej kilka lat temu za nierentowną kopalni Silesia, którą od Kompanii Węglowej odkupili Czesi, a potem zwiększyli zatrudnienie i wydobycie dwukrotnie.
Według Sadowskiego podpisane przez rząd porozumienie ze związkowcami nie rozwiąże problemów polskiego górnictwa. – To jedynie odsunięcie w czasie problemu w okresie przedwyborczym. Rząd nie mógł sobie pozwolić, by po protestach lekarzy nasilał się protest górników, do którego przyłączenie się zapowiedzieli związkowcy z innych branż – ocenia ekspert CAS. Sadowski uważa, że górnictwo będzie mogło normalnie funkcjonować dopiero wtedy, gdy kopalnie zostaną uwolnione od rządu, jeśli będą miały rzeczywistych właścicieli.
Górnicy podzielają opinię ekonomistów co do niekompetencji władzyzawartość zablokowana

Autor: Marek Michałowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama