Za te pieniądze lepiej nie będzie

REFORMY \ SŁUŻBA ZDROWIA NIEDOFINANSOWANA

numer 1408 - 30.04.2016Publicystyka


W powszechnym odczuciu polska służba zdrowia uchodzi za największą bolączkę naszego kraju i siedlisko wielu patologii. Mało kto niestety zwraca uwagę na główną przyczynę jej podstawowych słabości, jaką jest dramatyczne niedofinansowanie.

Służba zdrowia jest łatwym obiektem krytyki. Po pierwsze, jej obszar dotyka tak delikatnej materii, że w zasadzie każdy błąd może być sprawą życia lub śmierci. Każdy ma więc w zanadrzu mnóstwo bulwersujących przykładów, których zawsze można użyć czy to w materiale telewizyjnym, czy w zwykłej dyskusji, by wykazać jej nieudolność. Po drugie kwoty, które na nią przeznaczamy, w liczbach bezwzględnych robią wrażenie – budżet NFZ-etu w 2016 r. to ok. 70 mld zł – tym bardziej, jeśli należymy do tej części Polaków, która płaci pełne składki, co większość z nas solidnie odczuwa w domowym budżecie. Nie chcę tu negować czasem absurdalnie długich kolejek czy karetek, które nie dojechały na czas, lecz jedynie wskazać, że bolączki naszej służby zdrowia nie wynikają z jakiejś szczególnej nieudolności systemu, lecz głównie z powodu braku pieniędzy. Bo te 70 mld zł to w 38-milionowym kraju kwota wyjątkowo niewielka.
Gorzej niż w Rosji
Najnowsza edycja raportu OECD Health At Glance 2015 pokazuje, że od lat nic się nie poprawia. Publiczne wydatki na służbę zdrowia w stosunku do PKB należą w Polsce do najniższych na świecie i wynoszą 4,5 proc. PKB. Odstajemy wyraźnie nie tylko od średniej OECD (6,5 proc.), ale też od krajów regionu – Węgrzy wydają na publiczną służbę zdrowia 5 proc. PKB (te 0,5 pkt proc. różnicy dałoby dodatkowe 8,65 mld zł), Słowacy 5,5 proc., a Czesi 6 proc. Narody, które mają jedne z lepszych na świecie systemy opieki medycznej, wydają jeszcze więcej – Francuzi 8,5 proc, a Szwedzi nawet 9. Co ciekawe, publiczne wydatki na służbę zdrowia są dużo wyższe niż w Polsce nawet w krajach, które publicznej służby zdrowia nie mają – np. w Szwajcarii wynoszą 7 proc. PKB, a w USA 8 proc. Państwa te jedynie częściowo finansują generalnie prywatną służbę zdrowia, by wesprzeć npzawartość zablokowana

Autor: Piotr Wójcik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama