​Trybunał zajmie się Sądem Najwyższym

numer 1664 - 03.03.2017Polska

PRAWO Legalność wyboru pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf została zakwestionowana. Grupa parlamentarzystów PiS‑u zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego procedurę wyboru prezesa SN, twierdząc, że nastąpiło złamanie konstytucji.

Wniosek złożyła w środę grupa 50 posłów PiS‑u. Zarzut dotyczy procedury, jaką SN przyjął przy wyborze Małgorzaty Gersdorf w kwietniu 2014 r. na pierwszego prezesa. Decyzja Zgromadzenia Ogólnego SN o wyborze kandydatów na tę funkcję powinna być przedłożona prezydentowi w formie uchwały. Jednak Zgromadzenie Ogólne SN jej nie podjęło. Nastąpiło jedynie przekazanie prezydentowi przez przewodniczącego ZO SN nazwisk dwóch kandydatów na prezesa SN. Przy wyborze kierowało się ono jedynie wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w SN.

Co więcej, uchwała SN z 2003 r., zmieniająca regulamin tej instytucji, nie została dotychczas opublikowana ani w Dzienniku Ustaw, ani w Monitorze Polskim. Była jedynie wewnętrzną regulacją. – Uchwała, którą trzymano jedynie w biurku pani prezes i która nie została opublikowana, nie może być podstawą dla innego organu państwa do podejmowania jakichkolwiek decyzjizawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama