fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Rafał Dutkiewicz doceniony przez Niemcy

​POLSKA LOKALNA \ Nagroda za germanizację miasta

numer 1670 - 10.03.2017Polska

Niemcy przyznali Nagrodę Narodową 2017 prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi m.in. za wkład w „kształtowanie europejskiego charakteru swojego miasta”. – We Wrocławiu trwa pełzająca germanizacja. Niemcy docenili proniemiecką politykę Dutkiewicza – komentują miejscy radni PiS‑u.

W tym tygodniu senator Dirk Reimers, przedstawiciel zarządu Niemieckiej Fundacji Narodowej, poinformował, że prezydent Rafał Dutkiewicz „zasłużył się szczególnie w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz na rzecz stosunków polsko-niemieckich”. Przyznaną mu Nagrodę Narodową – 75 tys. euro – odbierze podczas oficjalnej gali w czerwcu w Berlinie.

Jeśli chodzi o reprezentowanie niemieckich interesów we Wrocławiu, to prezydent miasta Rafał Dutkiewicz rzeczywiście trzyma rękę na pulsie. Nazywanie ulic niemieckimi nazwiskami, zapraszanie do współpracy niemieckich firm, poparcie dla pomysłów Angeli Merkel i krytyka rządu PiS‑u spodobały się bardzo na Zachodzie. Prezydent Wrocławia otrzyma od Niemców nagrodę i będzie mógł zdecydować, na jaki cel trafi 75 tys. euro dotacji.

W ubiegłym roku, kiedy lokalny aktywista spalił w miejskim rynku fotografię Angeli Merkel, Dutkiewicz złożył zawiadomienie do prokuratury. Sponsorem głównym World Games 2017, czyli olimpiady sportów nieolimpijskich, która ma się odbyć we Wrocławiu, został właśnie niemiecki Kaufland. Przypomnijmy, że Wrocław na zaproszenie Dutkiewicza odwiedził ostatnio także popierany przez kanclerz Niemiec przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który zamiast mówić o kulturze, tak jak było w planach, wolał krytykować rządy PiS‑u.

Miejski radny z PiS‑u Tomasz Małek wyjaśnia, że we Wrocławiu trwa pełzająca germanizacja, a Dutkiewicz z Tuskiem działają na rzecz Niemieczawartość zablokowana

Autor: Magda Groń


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama