fot. Filip Blazejowski

Żarty poprzedzone rozumem

JUBILEUSZ \ KABARET POD EGIDĄ KOŃCZY 50 LAT, JAN PIETRZAK – 80

numer 1691 - 04.04.2017Kultura

22 kwietnia Jan Pietrzak zostanie uhonorowany Statuetką Pana Cogito, a kilka dni później, 26 kwietnia, czyli w dniu swoich 80. urodzin, zagra w Polskim Radiu jubileuszowy koncert, wpisujący się w obchody 50-lecia Kabaretu pod Egidą. W czym tkwi fenomen kabaretu, który bawi kolejne pokolenia Polaków?
Kabaret pod Egidą powstał jesienią 1967 r. jako artystyczna kontynuacja studenckiego kabaretu Hybrydy, a największą popularność zyskał w czasie odwilży politycznej po upadku Gomułki i objęciu władzy przez Gierka, stając się satyrycznym narzędziem wymierzonym w elity III RP i lansując jeden z najważniejszych szlagierów pt. „Żeby Polska była Polską”. Na humorze pełnym celnych politycznych odniesień serwowanym przez Kabaret pod Egidą wychowało się kilka pokoleń.
Świat biegnie naprzód i zmienia się z każdym dniem, a znakomita forma kabaretu, któremu przewodzi Jan Pietrzak, pozostaje niezmienna. W czym tkwi fenomen Kabaretu pod Egidą? Pewien trop podsunął kiedyś jeden z fanów grupy, który samemu Janowi Pietrzakowi miał powiedzieć: „Te pana żarty to są poprzedzone rozumem”



zawartość zablokowana

Autor: Magdalena Jakoniuk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się




reklama










#DziękujeMyZaOdwagę
reklama