Zarzuty dla Rosjan

TU-154M \ KONTROLERZY ŚWIADOMIE PRZYCZYNILI SIĘ DO KATASTROFY

numer 1691 - 04.04.2017Temat Dnia

Są nowe zarzuty dla dwóch rosyjskich kontrolerów lotu za umyślne przyczynienie się do katastrofy. Specjalny zespół prokuratorów od roku prowadzący śledztwo ws. przyczyn tragedii smoleńskiej uzyskał dowody w sprawie wskazujące na to, że Rosjanie z rozmysłem i świadomie przyczynili się do tragedii 10 kwietnia 2010 r.
Zespół prokuratorów wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej zgromadził i przeanalizował blisko 2 tys. tomów akt – poinformował zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Wczoraj na konferencji prasowej przekazał on informacje o stanie śledztwa prowadzonego przez specjalny zespół Prokuratury Krajowej powołany przed rokiem do badania okoliczności katastrofy smoleńskiej.
Śledczy sformułowali wobec dwóch rosyjskich kontrolerów lotu zarzut o umyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu powietrznym. Zarzuty ma też trzeci Rosjanin, który wbrew przepisom przebywał wówczas w wieży kontroli lotów. Jemu zarzuca się pomocnictwo w przestępstwie dokonanym przez kontrolerów. Na sformułowanie nowych zarzutów pozwoliła nowa opinia fonoskopijna z odczytu rejestratorów z wieży kontrolnej. Prokuratorzy nie ujawnili szczegółów. Nie chcą ich zdradzić przed postawieniem zarzutów Rosjanom.
Prokuratura skierowała wniosek o pomoc prawną do Federacji Rosyjskiej ws. przedstawienia zarzutów trzem osobom i przesłuchanie ich w obecności polskich prokuratorów. – Czekamy na reakcję strony rosyjskiej – mówił prokurator Marek Kuczyński.
Prokurator Pasionek dowodził, że powiodło się przedsięwzięcie umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego



zawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się




reklama










#DziękujeMyZaOdwagę
reklama