fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Stary układ atakuje

numer 1705 - 21.04.2017Temat Dnia

Zorganizował wystawę prac cenionego artysty, został oskarżony o szerzenie faszyzmu, nacjonalizmu oraz mowy nienawiści. – Wszystko dlatego, że plakaty Wojciecha Korkucia przestrzegają przed zagrożeniem ze strony Putinowskiej Rosji czy mówią prawdę o odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową – mówi Jacek Adamas, dyrektor Domu Kultury w Gietrzwałdzie.

W Gietrzwałdzie, niewielkim mieście w woj. warmińsko-mazurskim, dyrektor domu kultury zorganizował wystawę plakatów Wojciecha Korkucia, grafika (m.in. twórcy okładek „Gazety Polskiej”) wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość na prestiżowych konkursach zagranicznych. – Zależy mi na prezentowaniu dorobku artystów z poważnym dorobkiem, a zarazem sekowanych w czasach rządów PO-PSL – wyjaśnia Adamas. Przypomina, że Korkuć został wielokrotnie uhonorowany w European Design Annual, amerykańskim konkursie Creativity czy Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii.

Dzięki wystawie mieszkańcy Gietrzwałdu mogli oglądać m.in. plakat „Achtung Russia”, który jest, jak podkreślał ich twórca, sprzeciwem wobec imperialistycznej i rewizjonistycznej polityki Putina. Eksponowana była również praca „Made in Germany”, będąca w zamyśle twórcy sprzeciwem wobec fałszerstwom historycznym płynącym obecnie z Niemiec, polityki rozmywania odpowiedzialności narodu niemieckiego za zbrodnie okresu hitlerowskiego. Właśnie te dwa dzieła stały się pretekstem do ataku na Adamasa.

Prawdziwym powodem oszczerczej kampanii wymierzonej w dyrektora domu kultury była chęć uderzenia w wójta Marcina Sieczkowskiego. W niedzielę odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy gminy Gietrzwałd mają się wypowiedzieć, czy wójt powinien nadal zarządzać gminą, czy niezawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się