Izraelska technologia możliwa w Polsce

numer 1727 - 19.05.2017Obrona narodowa

Ważą się losy programu rakietowego dalekiego zasięgu Homar dla wojsk lądowych. Jednym z trzech oferentów jest największa państwowa firma zbrojeniowa w Izraelu – Israel Military Industries (obecnie IMI Systems). Izraelczycy zapewniają, że gotowi są podzielić się technologiami. – Większość produkcji zostanie uruchomiona w Polsce – zapewnia Yoel Halpern, menedżer projektu.

Propozycja izraelskich inżynierów dla polskich wojsk lądowych w ramach programu Homar zakłada uzbrojenie trzech batalionów rakietowych. W skład wspomnianego uzbrojenia miałoby wejść m.in. 56 wyrzutni Lynx, które są wyposażone w cyfrowy system kierowania ogniem. Jak przekonuje Avinoam Zafir, wiceprezydent największej państwowej firmy zbrojeniowej w Izraelu, Israel Military Industries (obecnie IMI Systems), system dowodzenia Lynx może rozpocząć ostrzał w czasie krótszym niż minuta od otrzymania rozkazu. – Jeżeli wyrzutnia jest w ruchu, zajęcie stanowiska i otwarcie ognia zajmuje mniej niż 60 s od uzyskania stosownego polecenia – mówi w rozmowie z „Codzienną” Zafir.

IMI wyrzutnie produkuje w Ramat Hasharon, położonym w dystrykcie Tel Awiwu. – W tej fabryce tworzymy również wszystkie materiały energetyczne, których używa firma IMI Systems, w tym materiały pirotechniczne, a także paliwo do rakiet Extra o zasięgu 150 km, Predator Hawk, które są zdolne do rażenia celów na dystansie 300 km lub dysponujących jeszcze większym zasięgiem pocisków LORA (Long Range Artillery), opracowanych wspólnie z IAI (Israel Aerospace Industries) – tłumaczy jeden z menedżerów zakładu. – Mój dział w Ramat Hasharon zajmuje się natomiast połączeniem pocisku z jego obudową. Po złożeniu na liniach produkcyjnych jest ona napełniana paliwemzawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się