Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

​Pamięci poetki Iriny Ratuszyńskiej

Dodano: 08/07/2017 - numer 1769 - 08.07.2017

WSPOMNIENIE \ W środę 5 lipca w wieku 63 lat zmarła w Moskwie poetka Irina Ratuszyńska. Ceremonia żałobna i pożegnanie Iriny Ratuszyńskiej odbędzie się w Moskwie 8 lipca o godz. 11.30 w cerkwi Żywonaczalnoj Trójcy na Szabłowkie.

Urodzona 4 marca 1954 r. w Odessie w rodzinie pochodzenia polskiego zawsze pamiętała o tym, że jej pradziadek był Polakiem zesłanym po powstaniu styczniowym do Rosji. W swoim eseju z 1982 r. pt. „Moja Ojczyzna” napisała: „[...] Polska? Tak, mój pradziad zginął podczas polskiego powstania; wtedy to moi przodkowie postradali majątki i przenieśli się do Odessy”.

Nigdy nie dała się złamać i zastraszyć, wolność i obrona godności każdego człowieka były dla niej najważniejsze. Za wierność tym zasadom, za poetycką wrażliwość w latach 80. była skazana na łagry i więzienia. Za opracowanie i upowszechnianie swoich wierszy dostała w 1982 r. wyrok 7 lat łagru i 5 lat zesłania.

Mówiła, że za te buntownicze porywy, za umiłowanie prawdy i wolności, za niezgodę na zniewalający człowieka sowiecki system odpowiedzialny jest u niej gen polski. Wątki polskie w jej twórczości są bardzo częste. Jej poezja, z taką zawziętością niszczona przez sowiecki system, przetrwała i przez krytyków była porównywana do Polski, która nie zginęła, choć musiała wytrzymać trzy rozbiory. Jej poezja była wtedy dla nas wielkim wsparciem, wyrazem solidarności i wspólnoty losów. Ze smutkiem żegnamy tak bliską nam poetkę.

 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze