fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Młodzi i wykształceni zamiast TW

numer 1775 - 15.07.2017Polska

Wysokie stanowiska m.in. ambasadorskie i konsularne nadal obejmują osoby związane z komunistycznym systemem. To ma się zmienić. Rządowym projektem ustawy zajęła się sejmowa komisja spraw zagranicznych. Ludzi z totalitarną przeszłością mają zastąpić osoby młode i wykształcone.

Minęło 27 lat od zmian ustrojowych. A ta stajnia Augiasza nie została oczyszczona – mówi o kadrach w placówkach podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych Andrzej Matusiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Dotychczas lustracja obejmowała najwyższych przedstawicieli służby zagranicznej, głównie ambasadorów. Teraz będzie ona wolna od tajnych współpracowników i funkcjonariuszy bezpieki PRL‑u. Weryfikacja oświadczeń lustracyjnych obejmie bowiem cały korpus służby – od najwyższego do najniższego szczebla – dodaje Matusiewicz w rozmowie z „Codzienną”.

A na jakich zasadach ma się odbywać wspomniana weryfikacja? „Pracownicy służby zagranicznej będą musieli złożyć oświadczenia lustracyjne. W służbie zagranicznej nie może być zatrudniona osoba, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.” – czytamy w rządowym projekcie ustawyzawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się