Wojsko Kraju Tysiąca Jezior

numer 1776 - 17.07.2017Obrona narodowa

Wiele analiz geopolitycznych wskazuje, że członkostwo Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim wzmocniłoby bezpieczeństwo państw basenu Morza Bałtyckiego. W znaczący sposób zmieniłoby to też układ sił na niekorzyść Rosji. Pomimo dobrze układającej się współpracy z NATO Helsinki nie chcą jednak drażnić Moskwy przystąpieniem do Sojuszu. 

Debata o ewentualnym członkostwie Helsinek w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, podobnie jak w wypadku Królestwa Szwecji, nasila się w momentach demonstrowania siły militarnej przez Federację Rosyjską. Wprawdzie Finowie nie stanowią znaczącej siły militarnej, ale położenie geostrategiczne predysponuje ich do odgrywania ważnej roli w wypadku konfliktu militarnego w północno-wschodniej Europie. Republika Finlandii doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie Moskwa i jej agresywna polityka wobec sąsiadów stanowi dla kraju największe zagrożenie. Poczucie niepewności wzmacnia istnienie ponadtysiąckilometrowej granicy fińsko-rosyjskiej. Szczęśliwie dla Helsinek, Rosjanie nie mają dobrych wspomnień z agresji wojskowej na Finlandię zimą 1939/1940. Armia rosyjska wie, że walka na doskonale umocnionym fińskim terytorium wbrew pozorom łatwa nie jest, a sprytnie prowadzący działania obrońcy są w stanie znacząco utrudnić akcje ofensywne. Przekonała się o tym, poprzedniczka sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona.

Przełom geopolityczny

Pierwszy krok ku integracji ze strukturami Zachodu, po latach prowadzenia polityki niezaangażowania, Finlandia uczyniła w 1986 r. przystępując do EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Trzy lata później Helsinki zdecydowały o swoim członkostwie w Radzie Europy. Co ciekawe, Republika Finlandii należy również do Partnerstwa dla Pokoju, czyli grupy państw mających z NATO szczególne stosunki. Są to jednocześnie kraje aspirujące do pełnego członkostwa w Sojuszu.

W rankingu globalnej siły militarnej (Global Firepower 2017) Finlandia jest klasyfikowana na 56. miejscu. Jednocześnie zajmuje wśród państw swojego regionu (Skandynawia) czwarte miejsce za Szwecją, Norwegią i Danią. Tegoroczny budżet na obronność kraju wynosi ok. 3,8 mld euro (1,5 proc. PKB). Służba wojskowa w Finlandii jest obowiązkowa dla mężczyzn i ochotnicza dla kobiet. Wiek poborowy to 18 lat. Każdy rekrut ma możliwość pełnienia służby w trzech wymiarach czasowych. 167 dni trwa szkolenie szeregowego, który ma zajmować stanowisko niewymagające specjalistycznych umiejętności, np. zwykłego żołnierza. Członek służby medycznej musi się kształcić 255 dni, natomiast trzeci, 347-dniowy kurs został przygotowany z myślą o oficerach, podoficerach oraz wojskowych, którzy by objąć swoje stanowisko, powinni dysponować zaawansowaną wiedzą. Osoby, które nie chcą odbywać przeszkolenia wojskowego, mają możliwość trzymiesięcznej służby zastępczejzawartość zablokowana

Autor: Roman Andrzej Stańczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się