​Spalarnia w Karkonoszach pod lupą inspektora?

numer 1821 - 08.09.2017

Poseł Marzena Machałek (PiS) podjęła w resorcie środowiska interwencję w sprawie spalarni śmieci, która ma zostać uruchomiona w Kostrzycy-Ścięgnach na terenie powiatu jeleniogórskiego. Posłanka zwróciła uwagę na możliwą klęskę ekologiczną w tym regionie. Realizacja inwestycji od samego początku była owiana tajemnicą, a mieszkańcy pobliskich wsi dowiedzieli się o spalarni dopiero wtedy, gdy inwestor zaczął ją budować.

Według wstępnej analizy Stowarzyszenia na rzecz Ziemi spalarnia może spowodować klęskę ekologiczną w Karkonoszach. Pierwsze próby uruchomienia spalarni tuż po jej wybudowaniu zakończyły się fiaskiem. 

„Wiele tego typu spalarni w Europie zostało zamkniętych i do dziś nie funkcjonuje. Przykładem może być również Polska, gdzie w 2012 r. na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Kołobrzegu tego typu spalarnia została wybudowana, lecz nie działa, ponieważ próby jej uruchomienia nie powiodły się” – napisała do ministra poseł Marzena Machałek. I dodała, że wielu mieszkańców skarży się na brak odpowiedzi na pisma dotyczące tej sprawy, które od zeszłego roku kierowane są do wójta gminy Mysłakowice, sanepidu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiskazawartość zablokowana

Autor: Magda Groń


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama