Ofensywa przeciwko islamistom w Syrii

numer 1825 - 13.09.2017ŚwiatBLISKI WSCHÓD Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oprócz ciężkich walk w Rakce, dawnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego (IS), zaangażowały się także w operacji w dolinie Eufratu. Również Kurdowie, wspierani przez USA, rozpoczęli nową ofensywę na pozycje dżihadystów.

Haqi Kobani, jeden z liderów SDF, stwierdził w niedzielę, że tempo zwycięstw na ulicach Rakki wskazuje na to, iż wyzwolenie miasta nastąpi za miesiąc. Do tej pory siły SDF koncentrowały się na walkach w dawnej nieformalnej stolicy IS i kontrolują już 70 proc. powierzchni miasta. Obecnie sojusz złożony z kurdyjskich, arabskich i asyryjskich (chrześcijańskich) oddziałów podjął kolejną ofensywę na pozycje dżihadystów w ramach operacji „Jazira Storm” (OJS). Działania w ramach OJS są wspierane przez USA, które od kilku dni wysyłają nowe zaopatrzenie dla zaangażowanych oddziałów.

OJS została oficjalnie ogłoszona w niedzielę. Jej celem jest zajęcie południowej części rzeki Chabur aż do ujścia Eufratu. Oblężone od trzech lat przez IS miasto Dajr az-Zaur przecina rzeka Eufrat, która jest punktem odniesienia dla nowej ofensywy. Siły OJS przygotowują obecnie uderzenie na dzielnice leżące na wschodnim brzeguzawartość zablokowana

Autor: Mike Bruszewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się