fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Kolejne problemy z Modlinem

numer 1837 - 27.09.2017PolskaINFRASTRUKTURA Udziałowcy lotniska Modlin spierają się o przyszłość portu. Część z nich uważa, że lotnisko potrzebuje 60 mln zł na inwestycje, bo w przeciwnym razie grozi mu zamknięcie. Taki wydatek może się okazać jednak kroplą w morzu, która nie poprawi sytuacji. Zarząd portu nie obliczył bowiem, ile pieniędzy trzeba byłoby zainwestować w lotnisko w najbliższych latach.  

Zaledwie 4 lata po ostatecznym otwarciu lotnisko w Modlinie wymaga gruntownych zmian, w tym m.in. rozbudowy terminalu i remontu dróg kołowania. ­Takie inwestycje to koszt ok. 60 mln zł. – Znaleźliśmy bank, który jest gotowy dać nam kredyt. Oceniono nasz model biznesowy i uznano, że kwota, o jaką się ubiegamy, może być zaciągnięta bez dodatkowych zabezpieczeń, co oznacza, że żaden z właścicieli nie poniesie dodatkowych kosztów, a zaciągnięte zobowiązanie będzie spłacone z przychodów lotniska. Nie możemy jednak podpisać umowy z bankiem, ponieważ Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które posiada ponad 30 proc. udziałów, na to się nie zgadza – mówił Leszek Chorzewski, prezes Modlina, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. – PPL podważa wszystkie wyliczenia i ekspertyzy. A decyzje muszą być podejmowane przez zarząd lotniska jednogłośnie – dodał. Na razie lotnisko w Modlinie to studnia bez dna. Już na etapie budowy koszty rosły lawinowo. Dość powiedzieć, że pierwotnie miało kosztować 300 mln zł, a wykonawcy z koalicji PO-PSL wydali ok. 450 mln zł. Dodatkowo po kilku miesiącach wymagało remontu.  

Nie dziwi więc ostrożność przy dosypywaniu pieniędzy, tym bardziej że jak twierdzi Mariusz Szpikowski, dyrektor PPL-u, ekspertyz, o których mówi Chorzewski, nie ma. – Modlin nie ma na razie jasnej strategiizawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama