fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Wojna z trollami i hakerami

numer 1848 - 10.10.2017Temat Dnia

CYBERBEZPIECZEŃSTWO Rząd ma sposób na przestępstwa w sieci Każdego dnia organa państwowe stają się celem cyberprzestępców. Hakerzy i trolle prowadzą wojnę informatyczną. Państwo przygotowuje się więc do obrony. Nad zabezpieczeniem informacji rządowych będzie czuwała specjalnie powołana do tego komórka, a jej pracą pokieruje minister Paweł Szefernaker. 

Dziś nie potrzeba czołgów i rakiet, by zaatakować inny kraj. Wystarczy do tego komputer i odpowiednio przeszkolony człowiek. Powinniśmy być zdolni do obrony także w tej nowej rzeczywistości – powiedziała premier Beata Szydło podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa organizowanego przez Instytut Kościuszki. 

– Musimy mieć świadomość, że w cyberprzestrzeni istnieje ogromne pole do działań przestępczych, takich jak: kradzieże, włamania na konta bankowe, blokowanie komputerów, oszustwa podatkowe czy coraz bardziej niebezpieczny cyberterroryzm – dodała Szydło. Zapowiedziała również, że przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstanie specjalny departament, który ma analizować i chronić informacje przepływające między resortami. Pracę tej komórki będzie nadzorował Paweł Szefernaker, minister w KPRM-iezawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się