Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Koniec oddawania kamienic z ludźmi

numer 1850 - 12.10.2017Temat Dnia

REPRYWATYZACJA Jest projekt dużej ustawyDo tej pory mieszkańcy zreprywatyzowanych kamienic byli bezprawnie wyrzucani z mieszkań, które odkupili od miasta handlarze roszczeniami. Teraz interes mieszkańców ma zabezpieczyć duża ustawa reprywatyzacyjna. Nad jej przygotowaniem czuwał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Nie udało się dotychczas uchwalić dużej ustawy reprywatyzacyjnej dlatego, że nikt nie był w stanie oszacować, jaka jest skala roszczeń i w jaki sposób należałoby zabezpieczyć na to środki. My proponujemy rozwiązanie, aby spadkobiercy danej nieruchomości mieli rok na składanie swoich roszczeń. Wówczas będziemy mogli zabezpieczyć środki na te roszczenia – powiedział podczas wczorajszej konferencji Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej badającej aferę reprywatyzacyjną w Warszawie.

Wspomniana ustawa zakłada zwrócenie spadkobiercom 20 proc. wartości nieruchomości w ramach rekompensaty i wygaszenie do niej roszczeń. Uprawnieni będą mogli zamiast pieniędzy dostać także obligacje skarbowe. Wówczas otrzymają równowartość 25 proc. wartości kamienicyzawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się