Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Skuteczniejsza walka z rakiem

Dodano: 27/10/2017 - numer 1863 - 27.10.2017
ZDROWIE \ To dobra wiadomość dla mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Od przyszłego miesiąca poszerzy się program lekowy dla pacjentów onkologicznych z przerostem gruczołu krokowego. Możliwe będzie zastosowanie nowoczesnych leków jeszcze przed włączeniem chemioterapii.  
Do programu lekowego zostało wprowadzonych kilka nowoczesnych specyfików, które pozwalają zindywidualizować podejście terapeutyczne. Dzięki temu cierpiący na raka prostaty będą leczeni nowymi lekami jeszcze przed włączeniem uciążliwej chemioterapii. Chodzi m.in. o terapię abirateronem we wskazaniu „pre chemo”. Choć jest on refundowany już od kilku lat, to jednak w innym wskazaniu – kiedy przestało działać klasyczne leczenie chemioterapeutyczne.
Prof. Piotr Chłosta z Katedry i Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, pozytywnie ocenia decyzje Ministerstwa Zdrowia. Zaraz dodaje, że z możliwości stosowania nowych metod leczenia powinni korzystać również urolodzy, a nie tylko onkolodzy. Przypomina, że co czwarty przypadek spośród globalnej liczby chorób nowotworowych dotyczy problemów urologicznych. Tymczasem urolog nie może zastosować wielu terapii, bo są one zarezerwowane dla onkologów. 
– Polscy pacjenci mają gorszy dostęp do leczenia niż pacjenci z większości innych państw Unii Europejskiej, a polscy urologowie nie mają możliwości ich zastosowania (nie mają uprawnień do ich przepisania). Jest to biegunowo odmienne niż w pozostałych krajach Unii – mówi. – Zależy nam, żeby nasz pacjent nie miał gorzej niż osoba chorująca w innym kraju europejskim. Dla nas każdy dzień jego życia, każdy tydzień jest ważny – mówi prof. Piotr Chłosta. Dodaje, że jeżeli dostępność leków innowacyjnych zmieni się i będą one mogły być stosowane w ramach refundacji już w pierwszej fazie leczenia, to pacjenci otrzymają szansę na przedłużenie życia o wiele miesięcy czy nawet lat. 
Obecnie co roku 16 tys. Polaków słyszy od swojego lekarza diagnozę, która przyprawia ich o dreszcze: rak prostaty. Według statystyk szansa na pięcioletnie przeżycie chorego z rakiem prostaty w Polsce wynosi niewiele ponad 50 proc. W krajach Zachodu sięga ona 70 proc. 
Problemem cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego nie jest tylko ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii. Wielu pacjentów przychodzi do lekarza, kiedy rak jest już w zaawansowanej postaci. 

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze