Pokonać islamistów i przeprowadzić nowe wybory

numer 1876 - 14.11.2017Świat

BLISKI WSCHÓD Amerykańsko-rosyjska umowa o SyriiPrezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzają, że nie ma możliwości rozwiązania militarnego konfliktu w Syrii. Chcą więc, po ostatecznym pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS), zorganizować demokratyczne wybory nowych władz, przeprowadzone pod obserwacją ONZ-etu.

Wspólne oświadczenie zostało wydane po tym, jak obaj liderzy odbyli trzy krótkie, nieformalne spotkania podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie. Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska mają się skupić na ostatecznym pokonaniu IS. Utrzymają również dotychczasowe kanały komunikacji, które służą do koordynowania stref działań i minimalizują ryzyko incydentu pomiędzy ich siłami. Gdy zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego zostanie zażegnane, rząd Syrii zorganizuje wybory, które określą powojenną przyszłość tego państwa. Aby zagwarantować ich uczciwość, cały proces odbędzie się pod kontrolą ONZ-etu. 

Wspólne stanowisko USA i Rosji jest efektem wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy sekretarzem stanu Rexem Tillersonem i dowódcami armii USA a ich rosyjskimi odpowiednikami.

Trump spotkał się z ogromną krytyką po tym, jak bezpośrednio po spotkaniu z Putinem zamieścił serię wpisów na Twitterze, które mogły zostać odebrane jako prorosyjskie. „Kiedy nienawistnicy i głupcy zrozumieją, że dobre stosunki z Rosją to dobra rzecz, a nie zła?” – napisał w jednym z nich. „Chcę rozwiązać problem z Koreą, terroryzmem, Syrią i Ukrainą, a Rosja może w tym bardzo pomóc” – dodał w innym. Jednak praktyka pokazuje, że jego tweety były czysto propagandową zagrywką, skierowaną zapewne do jego zwolenników, którzy marzą o nowym resecie z Kremlemzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się