Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

To tylko „rasowi separatyści”

numer 1876 - 14.11.2017Temat Dnia

SKANDAL Mówią o Bogu, a głoszą nazizm

Nie milkną echa po sobotnim Marszu Niepodległości. W związku z nazistowskimi hasłami, jakie propagowała nieliczna grupa maszerujących, Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę. Oliwy do ognia dolał Mateusz Pławski, ­rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej, według którego Murzyn nie może być Polakiem. 

Nowoczesna składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów Marszu Niepodległości. Sprzeciwiamy się propagowaniu faszyzmu oraz nawoływaniu do nienawiści na tle rasowym – poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej Ryszard Petru, lider partii. 

Przypomnijmy, że chodzi o hasła prezentowane na transparentach przez grupę zebranych, w tym „Biała Europa braterskich narodów”, „Sieg heil”, „Ku Klux Klan”. „Niektóre z tych transparentów były umieszczone na samym czele marszu, co należy odczytać jako nadanie im specjalnej pozycji przez organizatorów i uznanie ich za kluczowe dla całego wydarzenia” – czytamy w oświadczeniu polityków Nowoczesnej.

Podobnego zdania jest Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Ten jednak winą za skandaliczne zachowanie garstki maszerujących obarcza Prawo i Sprawiedliwość, które ze zorganizowaniem marszu nie miało nic wspólnegozawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się