Baronowie na Platformie

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
POLITYKA \ PO wybrała nowych przewodniczących
Platforma Obywatelska wybrała władze w regionach. Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński pozostaną szefami PO na Mazowszu i w Warszawie. Z kolei Sławomir Neumann wygrał wybory na przewodniczącego pomorskich struktur. Najbardziej zacięta batalia rozegrała się jednak między łódzkimi politykami.
Zdecydowałam się kandydować na szefa regionu, by zbudować region obywatelski i pokazać, że możemy wspólnymi siłami zmieniać nasze małe ojczyzny – mówiła kilka dni temu Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, która w sobotę została wybrana na przewodniczącą łódzkich struktur. Dzień przed wyborami poparł ją Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. Zapowiedział również, że będzie ona kandydatką Platformy na prezydenta Łodzi w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Jej kontrkandydatem był Cezary Grabarczyk, były szef regionu i minister infrastruktury. O przyszłość Łodzi walczyli więc najbardziej popularni politycy PO.
Z nieoficjalnych źródeł wynika, że na Mazowszu i w Warszawie szefami pozostaną posłowie Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński. Natomiast Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, wygrał wybory na Pomorzu. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Jako najważniejsze zadanie Neumann stawia sobie przygotowanie partii w Pomorskiem, które nazywane jest bastionem PO, do przyszłorocznych wyborów samorządowych, a następnie europejskich oraz parlamentarnych.
A jak wyglądają wstępne wyniki w innych regionach? W Małopolsce przewodniczącym został Aleksander Miszalski, radny z Krakowa. Informację o wynikach wyborów – jeszcze nieoficjalną – podał późnym wieczorem na Facebooku ustępujący szef partii w regionie Grzegorz Lipiec. Na Dolnym Śląsku funkcję tę objął senator Jarosław Duda, w województwie podlaskim – poseł Robert Tyszkiewicz, a w świętokrzyskim Artur Gierada. Szefem bydgoskich struktur PO pozostał Paweł Olszewski. Przewodniczącym regionu zaś – Tomasz Lenz.
Wybór nowych przewodniczących może wpłynąć na negocjacje z pozostałymi partiami opozycyjnymi dotyczące wyborów samorządowych. W tej sprawie Grzegorz Schetyna spotka się jutro z Katarzyną Lubnauer, która niedawno została szefową Nowoczesnej. – Będziemy omawiali głównie kwestię porozumienia warszawskiego, które wcześniej zawarł Ryszard Petru, były przewodniczący naszego ugrupowania, nie konsultując tego ze ścisłym gremium partii – mówiła Lubnauer. Chodzi o Rafała Trzaskowskiego (PO), który miał być kandydatem „zjednoczonej opozycji” na prezydenta Warszawy. Jednak po zmianie władz w Nowoczesnej nowa przewodnicząca jest sceptyczna wobec decyzji Ryszarda Petru.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze