fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Były urzędnik ratusza sypie HGW

numer 1894 - 05.12.2017Temat Dnia

AFERA Komisja weryfikacyjna zajęła się Noakowskiego 16

Hanna Gronkiewicz-Waltz wiedziała o nieprawidłowościach związanych z przejęciem kamienicy Noakowskiego 16 – mówił Marcin Bajko, były urzędnik ratusza, o nieruchomości, którą nabył mąż prezydent Warszawy. Są podejrzenia, że transakcji dokonano na podstawie sfałszowanych dokumentów. Rodzina HGW zarobiła 5 mln zł.

Decyzja ws. Noakowskiego 16 została wydana w 2003 r. przez urzędników Lecha Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość rządziło wtedy zarówno w ratuszu, jak i w dzielnicy Śródmieście. Miało więc pełne trzy lata, aby dokładnie sprawdzić, czy decyzja była wydana prawidłowo – przekonywała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, odnosząc się do nabycia kamienicy przez jej męża Andrzeja Walza. Prezydent nie wspomniała jednak o tym, że informacja o nieprawidłowościach dotyczących tej kamienicy pojawiła się wtedy, kiedy to ona była prezydentem stolicy. 

Na czym polegają wątpliwości co do przejęcia kamienicy? Andrzej Waltz nabył część praw do budynku po swoim wuju Romanie Kępskim. Ten zaś miał kupić nieruchomość od Leona Kalinowskiego, który sfałszował akty notarialne poświadczające zrzeczenie się praw do nieruchomości przez prawowitych właścicieli, rodzinę Oppenheimów. Waltz szybko sprzedał tę nieruchomośćzawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się