Sami bądźmy jak Izrael

FELIETON \ Odrobić lekcję z historii

numer 1940 - 01.02.2018Publicystyka

Skandaliczne słowa izraelskich polityków i dziennikarzy wywołały w Polsce zrozumiałe oburzenie. Zamiast jednak obrażać się na Izraelczyków, lepiej by było, gdybyśmy wreszcie sami stali się tacy jak współczesny Izrael – skuteczni, sprytni i pozbawieni kompleksów. 

Polska ustawa penalizująca przypisywanie Polakom winy lub współwiny za zbrodnie nazistowskich Niemiec została w Izraelu przyjęta bardzo krytycznie. Twierdzi się tam, że będzie ona ograniczała wolność debaty, a nawet przyczyni się do negowania Holokaustu, co jest już zupełnym absurdem. Tymczasem w ubiegłym roku Kneset, czyli izraelski parlament, przyjął ustawę, która daje możliwość blokowania wjazdu do Izraela każdemu, kto głośno opowiada się za bojkotem izraelskich towarów. Co oznacza, że ustawa ta będzie zamykała usta przeciwnikom eksportu towarów izraelskich produkowanych na okupowanych terytoriach palestyńskich. 

Ruch BDS, wzywający właśnie do bojkotu tylko tych towarów izraelskich, które zostały wytworzone na bezprawnie zabranych Palestyńczykom ziemiach, działa na całym świecie. Przyłączyło się do niego wiele Kościołów chrześcijańskich, które głośno wyraziły swój sprzeciw wobec nowego izraelskiego prawa. Izrael nic sobie z tych krytycznych głosów nie robił. Palestyńczyków w tym aspekcie wspiera mnóstwo krajów na całym świecie. UE wydała dyrektywę, według której towarów wyprodukowanych na terytoriach okupowanych nie można metkować zwrotem „Made in Israel”. Państwo izraelskie również w tym wypadku niespecjalnie się przejęło i nie oznacza towarów z tego regionu inaczej. Sprawa kwitnącej produkcji izraelskiej na terytoriach okupowanych to tylko jeden z przykładów tego, w jaki sposób dba o swoje interesy współczesny Izrael.

Kontrabanda w służbie ojczyzny

Zaraz po II wojnie światowej, pod koniec lat 40. XX w., gdy kształtowało się współczesne państwo izraelskie, jednym z głównych jego problemów było stworzenie sił powietrznych. Parła do tego Hagana – żydowska organizacja militarna działająca w ówczesnym czasie w Palestynie. Utworzenie izraelskiego lotnictwa nie było za to w tamtym czasie na rękę ani Wielkiej Brytanii, ani USA. Hagana skontaktowała się więc z Alem Schwimmerem, amerykańskim pilotem żydowskiego pochodzenia, proponując mu przemyt kupowanych za granicą maszyn. Schwimmer zdawał sobie sprawę, że będzie łamał amerykańską ustawę o neutralności, która zakazywała obywatelom USA eksportu broni bez zgody rządu federalnego. Mimo to przystał na propozycję Hagany i stworzył paczkę konspiracyjną złożoną z pilotów i mechaników żydowskiego pochodzenia z USA i Wielkiej Brytanii. Oficjalnie grupa zajmowała się budową dla Panamy krajowych linii lotniczych, które miały... przewozić bydło do Europy. Choć FBI częściowo wykryła nielegalną działalność Schwimmera i skonfiskowała trzy największe samoloty Lockheed Constellation, ekipie udało się przemycić do tworzącego się Izraela wiele maszyn. Niejednokrotnie piloci robili to niemalże pod nosem agentów FBI. Schwimmer do Izraela ściągnął nawet messerschmitty kupione od Czechosłowacji. Dzięki temu flota samolotów Schwimmera w 1948 r. odparła egipskie bombowce nad Tel Awiwem. 

Na złom po myśliwce 

Następnie Schwimmer, we współpracy z późniejszym prezydentem Izraela Szymonem Peresem, zajął się budową izraelskiego przemysłu lotniczego. Na początek mieli zamiar skupować stare maszyny z całego świata, na miejscu modernizować i sprzedawać z dużym zyskiem. W latach 50. Izrael chciał kupić od USA 30 starych myśliwców Mustang. Amerykanie jednak zarządzili ich pocięcie – odcięto im skrzydła, kadłub przepołowiono i sprzedano to na złom. W skupie zjawił się więc zespół Schwimmera, który odkupił pociętą maszynę. Następnie podzielił ją na mniejsze części, zapakował, oznakował jako „sprzęt do nawadniania” i wysłał do Izraelazawartość zablokowana

Autor: Piotr Wójcik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama