fot. Leszek Szymański/PAP

Cimoszewiczowie pozwy piszą

numer 1949 - 12.02.2018Polska

Włodzimierz Cimoszewicz i jego syn poseł PO Tomasz zapowiedzieli, że postawią przed sąd polityków PiS‑u i TVP. Cimoszewiczów uraziła fala krytyki po oskarżeniu przez byłego premiera Polaków o udział w Holokauście.

Sprawy sądowe zapowiedział poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Cimoszewicz, stwierdzając, że PiS i TVP przeprowadziły zmasowany atak na niego i jego rodzinę. Tak tłumaczy to, że Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło wobec niego postępowanie.

W minionym tygodniu jego ojciec Włodzimierz Cimoszewicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” oskarżył, wbrew faktom, Polaków o udział w Holokauście. Były premier i szef MSZ-etu stwierdził też, że nowe pokolenia, milcząc lub zaprzeczając zbrodniom, stwarzają swoją odpowiedzialność w tej sprawie i podważają własną wartość moralną.

– Antysemityzm był i pozostaje w naszym kraju endemiczny. Różnice dotyczą tylko jego natężenia i jawności w różnych okresach. Wojenna demoralizacja, prymitywizm i chciwość, antysemityzm, wszystko to składało się na wiele tysięcy indywidualnych, a czasem zbiorowych zbrodni. Jedwabne nie było jedyne. Na Podlasiu mordowano i grabiono w wielu miejscach. Szmalcowników ograbiających Żydów i osoby im pomagające były dziesiątki tysięcyzawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się