Jacek Czaputowicz: Bazy USA z Niemiec do Polski – zapraszamy

numer 1951 - 14.02.2018Polska

WYWIAD Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, w rozmowie z „Gazetą Polską” wspomina m.in. o kryzysie polsko-izraelskim oraz przeniesieniu baz amerykańskich z Niemiec do Polski. Według niego taki manewr skutkowałby obniżeniem kosztów dla budżetu USA.

Przeniesienie baz amerykańskich do Polski byłoby znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, a zarazem skutkowałoby obniżeniem kosztów dla USA. To jest zbieżne z polskimi interesami, dlatego będziemy dokładali wszelkich starań, by wesprzeć tę inicjatywę. Jesteśmy gotowi stworzyć odpowiednią infrastrukturę, dogodne warunki dla obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co wzmocniłoby odstraszanie w stosunku do Rosji” – powiedział Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Ocenił też sytuację w regionie w kontekście polityki rosyjskiej i amerykańskiej. „Rosja uzyskała środki finansowe po otwarciu Nord Stream 1, które wykorzystała na modernizację armii. Ta armia dokonała agresji najpierw w Gruzji, następnie na Ukrainiezawartość zablokowana

Autor: Klaudia Dadura


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się