​Lustrowany Kratiuk i kuźnia czerwonych kadr

numer 1974 - 13.03.2018Polska

Esbecja Andrzej Kratiuk, prezes rady Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, nazwał komunistyczną Szkołę Główną Planowania i Statystyki (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa) najlepszą uczelnią ekonomiczną Polski, bo kadrą byli tam Leszek Balcerowicz, Józef Oleksy i Dariusz Rosati.

Szkoła Główna Planowania i Statystyki w PRL‑u była w rzeczywistości kuźnią czerwonych kadr, kształcącą w duchu ekonomiki marksistowskiej. Jej absolwenci, szczególnie Wydziału Handlu Zagranicznego, trafiali do władz centralnych, dyplomacji i innych organów systemu komunistycznego.

Nie przeszkadza to jednak wychwalać komunistyczną uczelnię lustrowanemu przez IPN prawnikowi i ekonomiście Andrzejowi Kratiukowi, zaufanemu współpracownikowi rodziny Kwaśniewskich.

Słowa Kratiuka padły na rozprawie przed Sądem Okręgowym w Warszawie. IPN udowadnia, że lustrowany w latach 1978–1988 utrzymywał kontakty z SB i był zarejestrowanym przez nią kontaktem operacyjnym ps. Krist. Prokurator IPN‑u Bartosz Tymosiewicz zaznaczył, że po okresie współpracy z Departamentem I MSW lustrowany kontynuował ją, wspierając stołeczną komórkę SB. Kratiuk był początkowo studentem, a później asystentem na SGPiS-ie. W latach 80zawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się