Ważą się losy Ogniska Polskiego

LONDYN \ POLONIA OBURZONA PLANAMI PREZESA

Numer 218 - 28.05.2012Świat

Polonia w Wielkiej Brytanii wrze z oburzenia. Powodem są informacje o tym, że prezes Ogniska Polskiego w Londynie Andrzej Morawicz ogłosił zamiar sprzedaży tego historycznego miejsca. Dotarliśmy do informacji, że był on w latach 70. i 80. zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik „Andrzej”.

Andrzej Morawicz nie tylko stoi na czele zarządu Ogniska Polskiego, ale jest też udziałowcem spółki zarządzającej budynkiem tej organizacji. Gmach przy Exhibition Road w centrum Londynu 72 lata temu podarował Polonii brytyjski rząd. Działający w nim klub uznawany jest za wizytówkę Polaków w Londynie. W latach PRL-u stanowił centrum życia społecznego, kulturalnego i towarzyskiego emigracji niepodległościowej.

Tymczasem prezes Morawicz zapowiedział, że na zaplanowanym na niedzielę nadzwyczajnym walnym zebraniu członków Ogniska Polskiego przedstawi propozycję sprzedaży budynku i podda ją pod głosowanie. Jako powody podaje słabnące zainteresowanie Ogniskiem i związane z tym problemy finansowe. Przedstawiciele Polonii uważają, że jeśli prezes nie radzi sobie z utrzymaniem klubu, powinien ustąpić ze stanowiska. Nie godzą się na sprzedaż wartego 20 mln funtów budynku stanowiącego dobro wspólne. Oburzenie wywołuje też przekonanie, że pieniądze ze sprzedaży miałyby trafić w prywatne ręce. Dlatego na niedzielę na godz. 14 przed budynkiem Ogniska zaplanowano manifestację organizacji polonijnych sprzeciwiających się sprzedaży.

Okazuje się, że przeszłość wpływowego działacza Polonii nie była wcześniej dobrze znana. Dotarliśmy do akt SB, z których wynika, że w 1974 rzawartość zablokowana

Autor: Maciej Marosz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama